Bir günlükte tasarım çok mu önemlidir?

Başlıktan da anlayabileceğiniz gibi çoğumuzun kullandığı web günlüklerinin tasarımı üzerinde bir anlatı.Aklıma takılan ise bir web günlüğünde tasarımın ne kadar önemi var?

Günümüzde bir çok günlük yazarı çok hoş görünümlerle karşımızda tabi birçoğu reklam kaygısı taşırken diğer bir çoğunluğu önemli olan yazılarının okunması derdinde. Öte yandan neden iki kaygısı birden olan insanlar olmasın… Tabi onlarda var. Bir çok günlükte gördüğüm kadarıyla şunu söyleyebilirimki tasarım herşeyi ifade etmiyor. Bunun için birşeyler yapmanıza çalışmanıza hatta kendine özgü olmanıza gerek yok diye düşünüyorum. Bu noktada kendinize özgü olmakta kastım kendinizi ifade etmek uğruna çaba harcamanız tasarımı zevklerinize uydurmaya çalışmanızdır. Bence bir günlükte kendimizi tasarımla ifade etmekten daha çok öğrendiğimiz yada paylaşmak istediğimiz deneyimlerimizi sunmaya çalışmak herkes açısından daha faydalı olacağı kanaatideyim.

Tasarım bu gibi fikir sunma amacı güden günlüklerde ikinci planda kalması gerek. Bilinçli bir internet kullanıcısı olarak harika görünüşte tasarlanmış fakat içi boş olacağına içi fikir açısından doyurucu yeni birşeyler öğretici paragrafın girişinde bahsettiğim gibi fikir sunma amacını yerine getirmeye çalışan bir günlük her zaman beni kendine daha çok bağlar.

Sürekli takip ettiğim birkaç günlük var. Genelde tasarım yönünden fena sayılmayacak günlükler. Arayüz olarak eski html tabularını yıkmış, kendine özgü görünüm ve içeriğiyle tam bir lezzet şöleni. Bunu yakalamak zor. Yani kendine özgü görünümü. İkisini birden yakalarsanız günlüğünüzün yüzlerce okuyucusu olması içten bile değil. Bu nokta da kendimle mi çelişiyorum acaba? Bunu şu şekilde değerlendireyim o halde. Görünüm güzelse içerikte en az onun kadar aklımızı dolduracak. Görünümü güzel yapamıyor muyuz o zaman ikisini birden yapmaya çalışmak yerine içeriğe yöneleceğiz.

Okuyucularınız ve birşeyler yazmak için araştırmalarınız sonucu deneyimleriniz arttıkça tasarımınız kendine özgü olmayı bulacaktır.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın