Gece uyumamak güzeldir…

Uyumak mı uyumamak mı? işte bütün mesele bu… 😛

Gün biter sessiz bir şehir gürültüye başlar ve o kadar gürültülüdürki sizi uyutmaz. Bir hipoteze göre insanlar uyumaya alışmışlardır. Aslında bir insana günlük 4-5 saatlik uyku yeterlidir. Hipotez uzun süre uyumanın nesilden nesile aktarılan genetik bir bozukluk olduğunu savunuyor, bozukluğun sebebinide sürekli ışık kaynağı olmamasına bağlıyorlardı. Işık yoksa insan ne yapsın. Yapacak birşey yok uyumuş diyerekten bağlanmış ve mantık dahiline sokulmaya çalışılmıştır. Daha da farklı bilgi için birkaç gün önce okuduğum süper insan uykusuna bakabilirsiniz. Birçok arkadaşımın gece yaşayan insanlar olduğunu biliyorum.  Her şey için bol zaman ve bol keyif… Gecenin her anı bunlarla doludur. Nemi var gecede?

Gece; daha verimli ders çalışırsınız. Odanızın camını hafif aralar şehrin sessizliğini dinlersiniz.
Gece; daha güzel radyoyu dinlersiniz. Gün içinde radyo açmaya benzemez! Şarkılar daha bir manalı olur. Keza müzik dinlemekde aynı keyfe eşdeğerdir.
Gece; daha keyifli televizyon izlersiniz. Günün yorgunluğu olur üstünüzde haberleri zaten kaçırmışsınızdır. İçinizi bunaltmaz izlediğiniz şeyler. Diğer yandan …
Gece; haberlerin tekrarını izlediğiniz ve irdelediğiniz en verimli andır.
Gece; daha iyi program yazarsınız. Bir yandan discovery channel açık olur çünkü 🙂
Gece; daha güzel tasarımlar yaparsınız. İlham daha çok gelir insana. Daha çok fikir üretir.
Gece; daha bir dinlenirsiniz. Çünkü yalnızsınızdır. Kendi düşünceleriniz kalır sadece size. Başkalarınınkiyle uğraşmak zorunda kalmazsınız.
Gece; internet daha hızlıdır.  Gereksiz bu mereti kullananlar uyurlar çünkü.
Gece; kitap okumak olduğundan daha çekicidir.
Gece; takip ettiğiniz çeşitli dizilerin izlenmesi için en rahat saatleri içerir.
Gece; dvd izlemek için sonsuz zaman verir size.
Gece; playstation oynamak için idealdir. Oyun sabaha bitmelidir. Gün içindeki gibi arkadaşınız eşiniz dostunuz sizi çağırıp oyunu yarıda bıraktırmaz. Yada sıkılmazsınız oyundan.
Gece; duş almak için idealdir. Dışarı çıkmak için iyi bir zaman olmadığından saçlarınız ıslak bile kalabilir. Evde herkes uyuduğundan bornozla oturabilir, ayaklarınızı uzatır, keyfinize bakarsınız.
Gece; planlarınızı, organizasyonlarınızı vs. daha rahat tasarlarsınız. Kağıt kaleme gerek bile yoktur. Aklınızda kalır onlar. Yarın karmaşık günde yapacaklarınız sırasıyla düşünür sonra o gün içinde tüm randevularınıza yada işlerinize zamanında yetişirsiniz.
Gece; saçlarınızı dağınık bırakıp onları herhangi bir kimyasal maddeye maruz kalmadan dolaşabilirsiniz . Herkes uyurken kim görürki bu halinizi. Sizin için sağlıklı bir durumdur bu. Nitekim ileride saçlarınızın dökülme riskini ortadan kaldırırsınız.
Gece; sakal traşı olmak için makul zamanı verir. Yanında tabiki kişisel yüz bakımınızda vardır. Düşünsenize gündüz acele ile yüz bakımı kim yapar değilmi. Yapılacak onca iş varken.
Gece; yaz oldumu daha az sivrisinek ısırığına maruz kalırsınız. Malum bu mahlukat gece uykuda daha çok ısırıyor insanı. Göz göre göre insan kendini ısıttırırmı mahlukata 🙂
Gece; yazın serindir, kışın daha sıcak. Malum hava sıcaklıkları gece azalır yazın geceleri rahat eder insan. Kışın nasıl sıcak diyeceksiniz… yanan soba, katalitik, elektrikli ısıtıcı gibi meteryaller yalnız kişiye daha bir yakın durur. Tek başınıza kullanırsınız çünkü.
Gece; daha sağlıklı yemekler yersiniz. Çünkü uykudan önce vereceği rahatsızlık gelir insanın aklına. Daha bir dikkatli olur yağlıya tuzluya insan.
Gece; daha keyifli sıvı tüketirsiniz. Zira içmek için yanınıza aldığınız bir bardak suyu bile aceleniz olmadığından yudum yudum tüketirsiniz. Susamaz insan 🙂

aklıma şimdilik bunlar geldi. Belki daha gelirse yazarım. Sizde düşünün bir, bunca keyif alınacak ve bolca zamanı olan şey varken kim uykuyla geçirir koca geceyi.Gece uyumamak güzel değil mi sizce de?

Etiketler: , , , , ,

“Gece uyumamak güzeldir…” için 5 Yorum

 1. Gonca dedi ki:

  Herbir cümle ile nekadar da güzel özetlemişsin bitanem.
  İnsan duygularını daha bir yogun, hislerini daha bir güçlü yaşar sanki geceleri. Herkes uyurken o ayaktadır, kendisini farrklı hisseder sanki daha uzun yaşıyor gibidir..
  Uyku da çok tatlıdır tabi ama geceler de güzeldir:)

 2. meher dedi ki:

  goktug evlat

  я люблю тебя diyerek baslamak istiyorum yazmak istedigim bir kac cümleme.

  Gece bizim kankamızdır biliyorsun sende herseyi söylemissin ama herseyimiz olan bir seyide unuttmussun. (=

  Gece; sigaranın en tatlı geldigi zaman dilimidir. Herseyi düsünür ona sarılır derin bir nefes cekip üzüldügümüz noktalarda, bir off cekeriz. Hani yazarız ya iletimize sigaradayım. bak sana bi siir olusturdum kankam evladım bnm.

  Sigaradayım
  Sigara benimde dayım
  Çakmagım da halam
  Çünkü bunlar benim yakın akrabam
  Sevdiklerimi düşünürken yakarım bi dal sigara,
  Gitmez o içimdeki özlem olmuş yara.
  Çektikçe içime yaktıgım bir dal sigaramı,
  Gelir aklıma hep hayatımın acı dramı.
  Tam unuttum derken dertlerimi kederlerimi,
  Aklıma gelir mutsuz yaşarım ben GECELERiMi….!!!!!

  tek kalem evlat biliyon sen soranlara da sen nabacan de (=

  hayat bu hayat, vur tekmeyi ama sen tur at (=

 3. Musa dedi ki:

  Gerçekten çok güzell..

  Benim gece en sevdiğim seylerden bi taneside;

  Sessizce ve uzun bi kaldırımda kar altında havanın turuncu ile karışık görüntüsünde dolaşmakk…

 4. serdar samanli dedi ki:

  Gece daha iyi uyursunuz

 5. kezban dedi ki:

  çokkkkkkkk haklısın bence sonuna kadar katılıyorum gecenin verimliliğini en iyi değerlendirenlerden birisi olarak tebrikler arkadaşım

Yorum yapın