II. Altın Salkım Belgesel Film Festivali

Girne Amerikan Üniversitesi televizyon ekibi olarak bizde bu çalışmanın içerisindeyiz. Geçen haftasonundan sonra basında büyük ilgi uyandırınca bende günlüğüme haberi eklemek istedim.
Yazının sonunda da atölye çalışmalarından çekilen fotoğraflar linki mevcut.

II. Altın Salkım Film Festivali

Adanın en eski Festivali olma özelliği taşıyan 48. Mehmetçik Festival 1-7 Ağustos 2008 tarihleri arasında gerçekleşiyor. 1960 yılından günümüze kadar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde hatta Kıbrıs’ın genelinde sürdürülen ilk festivallerden birisi olan Mehmetçik Festivalinde bu yıl ikincisi düzenlenen ve ismini yörede yetişen üzümlerden alan Altın Salkım Belgesel Film yarışması da gerçekleşecek.

Cumhuriyet Gazetesi ekinde de yayınlanan haberde geniş bir yankı uyandıran Festivale ilgi her geçen gün artıyor. Belgesel Film ile ilgili internet sitelerinde de manşet olarak yayınlanan “Altın Salkım” Belgesel Film Festivali tüm dünya ülkelerine duyurulmakta.

Bu yıl gerçekleşecek olan 2. Altın Salkım Belgesel Film Yarışması için 28 Haziran 2008 Cumartesi günü Mehmetçikte Bölge Halkının da katıldığı bir atölye çalışması yapıldı. 2 hafta daha sürecek olan atölye çalışmasına daha önce hiç film çekmemiş kişilerin katılabileceği gibi bu konularda deneyimi olan herkes de katkı sağlayıp çalışmalarda bulunabilecek.

Gerçekleşecek olan yarışma için gerçekleştirilen atölye çalışmasına KKTC’nin gelen katılımcılara 28 Haziran 2008 Cumartesi günü çeşitli kamera çekim ve belgesel film yapım teknikleri Yönetmen Adil Yalçın ve Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Onur Eroğlu tarafından gösterilirken, Atölye Çalışması’nın ikinci günü tüm katılımcılar ile Mehmetçik köyü gezildi ve köy’ün en eski yapıtlarından birisi belgesel film yapımı için saptandı.

Bu yıl 48.’si düzenlenen Mehmetçik Festivali 2. Altın Salkım Belgesel Film yarışmasında Mehmetçik köy’ünün en eski evlerinden birisi olan bu yapıt gezilip bu yapıt’ın belgesel filme uyarlanması için çalışmalarda bulunuldu. Ev de yaşayan canlı tanıklar bulunup röportajlar ve söyleşiler yapıldı. Diğer yandan da ev’in eski sahiplerine ait fotoğraflar ve çeşitli materyaller çekim aşamasında kullanıldı.

Adanın en eski ve köklü festivallerinden birisi olan ve 1960 yılından günümüze kadar gelen Mehmetçik Festivali içerisinde yer alan ve bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan Altın Salkım 2. Belgesel film festival’inin amacı ise insanların sürekli düşüncesinde olan ama bir türlü anlatamadıkları şeyleri anlatmalarını sağlamak, katılımcıların yaratıcılıklarını harekete geçirilerek, yapılacak belgesel filmin halkın eseri olmasını sağlamak olacaktır. Beraberinde her yıl Mehmetçik Festivalinde Belgesel Film çalışması tekrar ederek bölge hafızasını ileriki kuşaklara aktarmak, böylece bölgenin kültürel zenginliğine yeni yetişen kuşakların sahip çıkmasını sağlamak olacaktır.

Atölye Çalışması Fotoğrafları

Etiketler: , , , , , ,

Yorum yapın