Microsoft’un Hack Açıklaması

Geçtiğimiz günlerde microsoft’un irlanda sitesini hacklediklerine dair haberler okudum. Tabi siz de okumuşsunuzdur bu haberleri. O zaman bu konu hakkında günlüğüme birşey yazma ihtiyacı duymadım.  Zaten herkes haber siterlerinden öğrendi. Hackleyenlerin türk olması ayrı bir dava. Sitenin altında bayram mesajıda vardı 🙂 Helal diyorum. Bu olaydan sonra microsof sitesinden resmi bir açıklamada bulundu. Açıklama özetle hacklenen yerin sadece yönlendirme yapan sayfa olduğunu, bu sayfanın kendi sunucularında değil kendilerine ait olmayan başka sunucularda barındırıldığını, asıl sitenin hacklenmediğini falan yazıyordu.

Açıklamanın geniş metni şu şekildedir;

Habere konu olan www.microsoft.ie web sitesi, Microsoft İrlanda’nın kurumsal internet sitesi değil; siteye barındırma hizmeti veren üçüncü bir parti üzerinde yerleşik bir web arayüzüdür. Bu arayüz sayesinde kullanıcılar, Microsoft İrlanda’nın kurumsal internet sitesi olan www.microsoft.com/ireland adresine yönlendirilmektedir.

www.microsoft.ie web sitesine yönelik bu kanunsuz işlem, Microsoft İrlanda yetkililerince kısa sürede tespit edilmiş, tedarikçimizle birlikte gerekli güvenlik önlemleri alınmış ve gerekli makamlara bilgi verilerek kanuni işlem başlatılmıştır.

Yönlendirme sitesi ile ilgili sorun ise hızla giderilmiştir. Microsoft İrlanda kurumsal internet sitesi (ya da Microsoft’a ait diğer internet siteleri) bu olaydan herhangi bir şekilde etkilenmemiştir.

Saygılarımızla.

Microsoft Türkiye

Kendi fikrimi sorarsanız çatır çatır hacklenmiştir. İster kendi sitesi olsun ister bir başkası yönlendirmiş olsun sonuçta www.microsoft.ie adresi microsoft’a ait olduğu için burası hacklenmişse irlanda sitesi hacklenmiştir. Gayet açık diyorum ve bende bu arkadaşların bayramlarını kutluyorum 🙂

Etiketler: , ,

Yorum yapın