Pardus Hayat Kurtarır mı? EVET : )

Ortalıklarda bir virüs geziyor. Bu virüsümüz bilgisayarımızı kapatıp tekrar açmaya çalıştığımızda sürekli birkaç saniyede bir tekrar bilgisayarımızı yeniden başlatarak bizleri delirtiyor.


Dün gece bir arkadaşımın bilgisayarına giren malum virüs yüzünden bilgisayara format atmaya karar verdik. Verdik vermesinede içerisindeki bilgileri nasıl alacaktık? Üstelik gerekli dosyaları Windows işletim sisteminin masaüstünde duruyorken? Bilgisayar açılmıyor yada açılamıyor : ) Neyse aslında diyebilirsinizki şunu yap şu cd yi tak ve şu seçeneği seç. Evet evet biliyorum denedik : ) Hatta bu denediğimiz yollar arasında işletim sisteminin kurtarma konsolunu dos ortamında açmakta vardı. Gariptirki dos ortamında olmamıza rağmen bir dos komutu olan “COPY” komutu çalışmıyor bize bu komut olmaz “help” yaz bak diyordu. Biliyorum yazsanda bir yardımı dokunmaz : ) Üstelik help yazdığımızda karşımıza gelen kullanabilen komutlar arasında “COPY” de vardı.

Bilgileri nasıl kopyalayacağımızı kara kara düşünürken aklıma nerden bilmiyorum ama PARDUS geldi. Pardus Çalışan CD ile bilgisayarımızı boot ederek açabilir ve dostan farklı bir işletim sistemiyle dosyalarımıza ulaşabilirdik. Nitekim öyle yaptık Pardus internet sitesinden çalışan CD yi indirip bir CD ye yazdırdıktan sonra sorunlu bilgisayarımıza takıp Pardusu açtık. Daha sonra dosyalarımıza ulaşıp harici bir diske yedekledik. İlgili virüs zaten eski işletim sistemimize yapacağını yaptığı için artık formatdan başka seçenek yoktu. Gerekli kurulumlar ve tertemiz bilgisayar : )

Teşekkürler Pardus. Hayatımızı kurtardın : )

Etiketler: , , , , , ,

Yorum yapın